ظروف آزمایشگاهی

محبوب‌ترین محصولات

دیدگاهی برای نمایش وجود ندارد.

در ساعات کاری پاسخگوی شما هستیم.

برای مشاوره و پیگیری سفارشات خود می‌توانید با شماره تلفن ۰۲۱۷۷۳۲۱۶۸۰ تماس بگیرید

همه شما تا حدودی با انواع ظروف آزمایشگاهی آشنایی دارید و حتماً  می‌خواهید بدانید که این‌همه ظرف مختلف در آزمایشگاه چه کاربردی دارد. در این بخش به معرفی ظروف آزمایشگاهی می‌پردازیم و انواع آنها را خیلی خلاصه توضیح می‌دهیم.  

خرید ظروف آزمایشگاهی

ظروف آزمایشگاهی به علت این که با انواع مواد شیمیایی مختلف، تماس دارد، بنابراین باید نسبت به انواع مواد شیمیایی مقاوم باشند و به همین دلیل هم این ظروف آزمایشگاهی باید نسبت به ظروف معمولی در آشپزخانه مقاوم‌تر و باکیفیت‌تر باشند. ظروف آزمایشگاهی، علاوه بر مقاوم بودن در برابر مواد شیمیایی باید در برابر گرما و سرما نیز مقاوم باشند.  گفتیم که هرکدام از ظروف آزمایشگاهی کاربرد خود را دارند. بعضی از این ظروف را می‌توان به‌جای هم استفاده کرد. با مطالعه ادامه مطلب با این ظروف بیشتر آشنا خواهید شد.

 • بشر

بی‌تردید یکی از مهم‌ترین ظروف در آزمایشگاه، بشر است. این وسیله شبیه لیوان است اما سر آن مانند پارچ مقداری خمیده است تا بتوان مایعات را به‌راحتی از آن خالی کرد. بشر،  بیشتر برای حرارت دادن یا به‌عنوان ظرفی برای خیلی از واکنش‌های شیمیایی استفاده می‌شود.

 • ارلن

ارلن‌ها به علت دهانه باریکی که دارند و به همین علت هم برای نگهداری مایعات قابل‌استفاده هستند و در حین حمل آن، امکان ریختن آن وجود ندارد. به‌خاطر این شکل و دهانه باریک هم زدن مواد و تکان دادن آن آسان‌تر است.

 • لوله آزمایش

دانشمندی که لباس آزمایشگاهی پوشیده و لوله‌آزمایشی را پس از موفقیت بزرگی در دست گرفته، صحنه کلاسیک در فیلم‌ها و تلویزیون است. لوله آزمایش نیز یکی از وسایل پرکاربرد در آزمایشگاه‌ به شمار می‌رود که به‌صورت یک لوله که یک سر آن بسته است، هست. جنس آن بیشتر از شیشه است و برای نگهداری نمونه‌ها و انواع محلول استفاده می‌شود.

 • بالن

بالن ظرفی است که شباهت زیادی به گلابی دارد و یک دهانه تنگ دارد. بالن‌ها ساختاری گرد دارند و حرارت را به‌صورت یکسان به محلول داخل آن می‌رسانند. بالن برای حرارت دادن و همچنین برای تقطیر و به حجم رساندن آن کاربرد دارد. بالن حجم مشخصی دارد.

 •  استوانه مدرج

استوانه مدرج، درجه بندی‌ خیلی دقیقی دارد و از این نوع استوانه‌ برای اندازه گیری استفاده می‌شود. این استوانه شباهت زیادی به بشر دارد، البته حجم روی بشرها دقیق نیست.

 • پیپت

از پیپت برای برداشتن مقدار خیلی دقیق مایعات از یک ظرف و انتقال آن به ظرفی دیگر استفاده می‌کنیم. این ظروف آزمایشگاهی با مکش مایع را از یک ظرف بالا می‌کشد. تا زمانی که نیروی مکش وجود دارد، مایع در داخل آن خواهد بود.

 • دسیکاتور

دسیکاتور ظرفی گرد است که از شیشه سنگین ساخته شده که یکی از اقلام شیشه‌ای آزمایشگاهی رایج است و کاربردهای متعددی دارد، مانند:

 1. نگهداری استانداردها در محیط خشک
 2. ذخیره‌سازی مواد برای توزین تا وزن ثابت
 3. نگهداری طولانی‌مدت مواد هیگروسکوپی
 4. تعیین ضرر ناشی از خشک‌شدن محصولات تولیدی مانند داروها
 5. پایه خشک‌کن از یک صفحه سوراخ‌دار
 • پیست

در این ظروف آزمایشگاهی مایعات پرکاربرد مانند استون، آب مقطر و الکل نگهداری می‌شود که می‌تواند برای شستشو و … مورداستفاده قرار بگیرد و خروج مایعات از داخل آن خیلی آسان خواهد بود.

 • قیف

قیف‌های آزمایشگاهی معمولاً شیشه‌ای هستند. قیف‌های آزمایشگاهی برای هدایت مایعات یا مواد شیمیایی ریزدانه (پودر) به ظروف آزمایشگاهی با گردن یا دهانه باریک استفاده می‌شوند. اغلب، آنها از پلاستیک مانند پلی ‌پروپیلن ساخته می‌شوند. محصولات قابل‌استفاده مجدد را می‌توان در اتوکلاو استریل کرد.

ظروف آزمایشگاهی استریل

از آنجایی ظروف آزمایشگاهی با مواد گوناگون در تماس هستند و به همین دلیل به تمیزکاری و سترون‌سازی (استریل) دائمی نیاز دارند. علاوه بر این، اکثر ظروف آزمایشگاهی قیمت بالایی دارند. پس تمیز نگه‌داشتن آن یک ضرورت است.  بنابراین، باید برای استریل ظروف آزمایشگاه از بهترین روش پاک‌سازی استفاده کنید.

انواع روش‌های شستشوی ظروف آزمایشگاه

 • روش معمول و سنتی شستشوی ظروف آزمایشگاهی
 • استفاده کردن از ماشین‌های ظرف‌شویی آزمایشگاهی
 • اتوکلاو برای استریل ظروف آزمایشگاهی
 • استفاده از دستگاه التراسونیک برای استریل ظروف آزمایشگاهی 

قیمت ظروف آزمایشگاهی

ظروف آزمایشگاهی از مهم‌ترین لوازم آزمایشگاهی هستند که انواع گوناگونی دارند. باتوجه‌به نوع آزمایشگاه و نوع استفاده که انجام می‌شود، ظروف آزمایشگاهی مختلفی موردنیاز است‌.  انواع ظروف آزمایشگاهی باکیفیت مناسب برای انواع آزمایشگاه ارائه می‌شود. برای دریافت لیست فروش ظروف آزمایشگاهی و کسب اطلاعات بیشتر، با کارشناسان طیف رویان تماس بگیرید‌.

در ساعات کاری پاسخگوی شما هستیم.

برای مشاوره و پیگیری سفارشات خود می‌توانید با شماره تلفن ۰۲۱۷۷۳۲۱۶۸۰ تماس بگیرید